Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Dintii Si Durerile
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
gianis
Buna fetelor. eu sunt mai noua pe forumul vostru si nu stiu daca au fost discutii despre ce putem sa dam la BB pentru durerile de dinti, agitatiiile din sumn si mancarimile de gingii. Cunoaste cineva un ameliorator? Shrunful meu are dureri cam mari de gingii si nu mai stim cu ce sa-i mai amelioram durerile. Poate ceva din farmacie...
Oricum merci mult.
Crisa
poti lua anestezina. de la farmacie. e o solutie pe care ti-o prepara acolo
sau calgel
carmen79
buna, noi ne confruntam cu aceeasi problema. Eu ii dau cu cal-gel si o data pe zi ii dau nurofen. Au efect dar nurofenul nu il dau mai mult de 3 zile, apoi fac pauza 2 zile si tot asa. Sanatate si mult noroc.
simina
QUOTE(carmen79 @ Nov 14 2006, 01:11 PM) *
buna, noi ne confruntam cu aceeasi problema. Eu ii dau cu cal-gel si o data pe zi ii dau nurofen. Au efect dar nurofenul nu il dau mai mult de 3 zile, apoi fac pauza 2 zile si tot asa. Sanatate si mult noroc.

Dar ai fost la medic,pentru ca mi se pare cam mult nurofen?Mai ales ca durerile de gingii le va avea pana pe la 2 ani.Din cate mi-aduc aminte nici calgelul nu se da mai mult de 2-3 ori pe zi.
Mai merge si masajul gingiei dureroase cu degetul,pt ca copilul poate musca cat crede el si-i mai trece.Folositi jucarioara cu apa , care se pune la rece?Eu le-am dat cu succes si mai foloseam un morcov crud pe care il schimbam mareu.
lenuta
Salut fetelor! Noi avem 8 luni si jumatate si ne ies primii dinti ,e greu dar ne calmam cu Calgel si numai daca facem febra ii dau Nurofen sau Calpol. Din cauza lor nu vrea sa mai manance mancare solida de aceea o rezolvam cu piureuri , cereale , lapte si supica.Va doresc multa sanatate si rabdare.
Anca74
Calgel, Nurofen si multa rabdare mamico ca trece. cam maine o sa planga ca al meu ca vrea sa doarma cu tricileta in pat! Si para ieri cumparam Calgel.
laury h
buna fetelor si "LA MULTI ANI"bine v-am gasit in noul an.vreau sa va intreb si eu ceva.am un bebelus de 6luni si ii miros urechiusele.de spalat il spal in fiecare zi pt.ca ma obsedeaza acest lucru.vreau sa mentionez ca am intrebat si doctorita de familie si mi-a spus sa nu imi fac probleme ca este normal.nu stiu voi ce credeti e normal?dispare cu timpul acest miros?voua v-i s-a intamplat acest lucru cu bb-ii vostrii?astept si parerile voastre.va multumesc.pupici. biggrin.gif biggrin.gif
Anca74
Nu ni s-a intamplat si nici nu am mai auzit despre asa ceva. Daca pediatru a zis ca e in regula ... asa o fi! Poate alte mamici te ajuta mai mult! Sanatate la bebel!
simina
QUOTE(laury h @ Jan 10 2007, 10:15 PM) *
buna fetelor si "LA MULTI ANI"bine v-am gasit in noul an.vreau sa va intreb si eu ceva.am un bebelus de 6luni si ii miros urechiusele.de spalat il spal in fiecare zi pt.ca ma obsedeaza acest lucru.vreau sa mentionez ca am intrebat si doctorita de familie si mi-a spus sa nu imi fac probleme ca este normal.nu stiu voi ce credeti e normal?dispare cu timpul acest miros?voua v-i s-a intamplat acest lucru cu bb-ii vostrii?astept si parerile voastre.va multumesc.pupici. biggrin.gif biggrin.gif


Un miros fin exista,dar in nici un caz pronuntat.Poate ai tu o sensibilitate la mirosuri.
Cat despre spalat,curata-l bine,dar nu insista foarte mult sa nu-i cauzezi o infectie,ceva...Presupun ca vorbesti de spalatul pavilionului,nu in canalul auditiv..ca acolo e interzis...
Beatrice
Eu am o chestie din Rusia, un gel care-i amorteste de tot gingia... Calgelul nu face minuni deloc.. Cel putin nu la noi!
lorina
Dentinox gel cu care il masezi pe gingie cam 5 minute.
simina
Au inceput si la noi problemele cu dintisorii.Bebe George e disperat de dureri si mancarimi...e asa mofturos,plange crybaby.gif ,nu-i intri cu nimic in voie.Ii masez gingiile cu calgel si se mai calmeaza.
Beatrice
Si ALex are momente cand scrasneste din dinti foarte rau si se enerveaza si isi roade periuta de dinti! hug.gif
simina
QUOTE(Beatrice @ Jan 21 2007, 01:14 PM) *
Si ALex are momente cand scrasneste din dinti foarte rau si se enerveaza si isi roade periuta de dinti! hug.gif


E baiat mare,va avea maselute noi!

Mihai era la fel,foarte nervos,dar cel mai rau era ca se uda tot timpul pe bluza de la salivatia puternica...trebuia sa-l schimb de 10 ori pe zi,ca sa nu stea ud...si nu vroia nici babetica , sa-l protejeze.
Anca74
QUOTE(simina @ Jan 20 2007, 08:44 PM) *
Au inceput si la noi problemele cu dintisorii.Bebe George e disperat de dureri si mancarimi...e asa mofturos,plange crybaby.gif ,nu-i intri cu nimic in voie.Ii masez gingiile cu calgel si se mai calmeaza.

Asa devreme? Mititelul de el!
kim
QUOTE(lorina @ Jan 17 2007, 11:39 AM) *
Dentinox gel cu care il masezi pe gingie cam 5 minute.


Aris nu stă nici 1 minut să-l masez pe gingii, dar 5... liwlol.gif Noi folosim Calgel. Īl mănīncă gingiile de pe la 4 luni, acum are 5 şi tot nu au ieşit dinţucii... crybaby.gif Īşi muşcă mīinile, mă muşcă şi pe mine şi tot ce mişcă. Degeaba i-am luat inel de dentiţie, nici nu se uită la el... mad.gif
simina
QUOTE(Anca74 @ Jan 22 2007, 08:57 AM) *
Asa devreme? Mititelul de el!


Atrecut timpul...are deja 5 luni si o saptamana...baiat mare. inger.gif
kim
"In afara durerii gingiilor, aparitia dintilor nu provoaca febra, diaree, voma sau spasme. Acestea inseamna aparitia unei probleme la copil, alta decat aparitia dintilor." - citat de pe site.
Păi eu din moşi-strămoşi ştiu că e tocmai invers! Apariţia dinţilor provoacă febră şi diaree!
Ce să mai cred? sad.gif
simina
QUOTE(kim @ Jan 29 2007, 12:21 PM) *
"In afara durerii gingiilor, aparitia dintilor nu provoaca febra, diaree, voma sau spasme. Acestea inseamna aparitia unei probleme la copil, alta decat aparitia dintilor." - citat de pe site.
Păi eu din moşi-strămoşi ştiu că e tocmai invers! Apariţia dinţilor provoacă febră şi diaree!
Ce să mai cred? sad.gif

Asa stiam si eu si la fel mi-a zis si medicul.Curios cum se mai schimba teoriile.

Si noi avem febra 39 de ieri si gingiile umflate si suntem suparati tare de tot. crybaby.gif
Anca74
De groaza cu doctorii astia! Radu a facut febra si diaree la toti dintii si la toate maselele - uneori mai putin, alteori mai mult timp, e drept ca lui ii ieseau tot timpul cate doi. Daca mai vine un medic si imi spune ca nu face febra si diaree de la dinti ii dau cu ceva in cap!
Petri
Buna draga Gianis.Si eu ma confrunt cu aceeasi problema .Singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa ii dai cu CALGELpe gingii.Agitatiile din timpul somnului se mai pot calma la fel,dandu-i tot cu CALGEL.Dar oricum va fi agitat.Nu ai ce-i face.
Beatrice
Mie mi-a adus cineva din Rusia un gel foarte bun cu care sa-l dau la dintisori.. Ii amorteste imediat gingia si nu o mai simte deloc. E foarte bun!


cerasela72
si noi avem aceleasi probleme si folosim dentinox gel ,rabdare si tutun pt.mami si cate un morcovel pentru fetita.Foarte rar folosim panadol, nurofenul ne deranjeaza la burtica.
Aiswa
QUOTE(lenuta @ Nov 21 2006, 12:13 PM) *
Salut fetelor! Noi avem 8 luni si jumatate si ne ies primii dinti ,e greu dar ne calmam cu Calgel si numai daca facem febra ii dau Nurofen sau Calpol. Din cauza lor nu vrea sa mai manance mancare solida de aceea o rezolvam cu piureuri , cereale , lapte si supica.Va doresc multa sanatate si rabdare.

calgel vorbe dulci si panadol.e perfect!
danna68
sad.gif nu stiu ce sa ma fac, fetita mea are 4 luni si ii iese caninul ,a mai avut cineva o astfel de problema? Puteti sa ma ajutati cu un sfat? multumim...pupici de la Dana si Denissa
Anca74
Cum ii iese caninul? E primul dintisor? Asta chiar n-am mai auzit-o! Vreti in Cartea Recordurilor??
simina
QUOTE(danna68 @ Feb 8 2007, 04:50 PM) *
sad.gif nu stiu ce sa ma fac, fetita mea are 4 luni si ii iese caninul ,a mai avut cineva o astfel de problema? Puteti sa ma ajutati cu un sfat? multumim...pupici de la Dana si Denissa


Nu iese caninul...el creste ceva mai mult,si e mai dureros.Asa are si George caninii mai inalti crescuti,fata de primii doi,dar voi iesi cei doi din fata,care au deja pete albe pe ei.Ajuta gingia cu calgel si cu masaje...cam atat poti face.
cerasela72
stai linistita Dana si eu la 4 luni ziceam ca ii iese caninul dar de unde .Avem 8 luni juma si nici vorba de nici un dinte, probabil se formeaza mugurele caninului si este gingia un pic mai umflata, asa am patit siu eu. Rabdare , rabdare si iar rabdare.....................
Mary78
QUOTE(Crisa @ Nov 7 2006, 02:59 PM) *
poti lua anestezina. de la farmacie. e o solutie pe care ti-o prepara acolo
sau calgel

Si noi avem mari probleme cu dintii.Fetita mea nu vrea sa mai manance numai lapte si cate un pic de iaurt.Oare e grav sau dupa ce vor iesi (dintii) o sa-i treaca?
Mona75
Pt.dintisori,noi am folosit cu succes un preparat de farmacie care nu e nici scump.Glicerina boraxata cu anestezina,masata gingia.
simina
QUOTE(Mary78 @ Feb 9 2007, 12:00 PM) *
Si noi avem mari probleme cu dintii.Fetita mea nu vrea sa mai manance numai lapte si cate un pic de iaurt.Oare e grav sau dupa ce vor iesi (dintii) o sa-i treaca?


Cred ca toti copii trec prin aceasta faza...isi revin dupa ce ies dintisorii.

Voua nu v-au iesit maselele de minte?Nu mai stiti cum era?Pe mine ma apucau durerile si ma tineau cate o luna.Mi-au iesit cam in 3 ani...Asa ca stiu cam prin ce trec micutii nostri...numai mancare nu le mai trebuie...
Mona75
Lui Teo i-au dat primii incisivi la 3.5 luni.Acum la 9.5luni are 8 dintisori.Nu a avut nici un simptom,doar "ii numaram".In schimb,la Maria a debutat cu febra,saliva abundent,lipsa poftei de mancare.Abia are doi dintisori si acum i se zaresc incisivii superiori.
MariusTitulescu
CITAT(tzutzulica @ Feb 10 2007, 04:38 PM) *
Lui Teo i-au dat primii incisivi la 3.5 luni.Acum la 9.5luni are 8 dintisori.Nu a avut nici un simptom,doar "ii numaram".In schimb,la Maria a debutat cu febra,saliva abundent,lipsa poftei de mancare.Abia are doi dintisori si acum i se zaresc incisivii superiori.


Variaza foarte tare de la caz la caz. Si noi am avut noroc doar de simptome usoare, dar am auzit de tot felul de cazuri.
_______________________________________
Marius
Dentist Denta Sym
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.