Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Cistografia
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Blanka
Buna fetelor! Ajutati-ma va rog sa ma hotarasc in ceea ce priveste aceasta interventie si anume cistografia (introducerea unui cateter prin uretra si injectarea unei substante de contrast la nivelul cailor urinare pentru a decela vreo malformatie la nivelul acestora). Baietelul meu la virsta de 2 sapt. respectiv la 8 luni a facut o infectie urinara cu E. coli, tratata cu succes cu antibiotice. Dar pentru a exclude vreo malformatie la nivelul cailor urinare (reflux vezicoureteral) care nedecelata duce la urmari grave, este necesara si o cistografie mictionala. Ecografii renale s-au facut de mai multe ori, neevidentiind nimic rau, dar diagnosticul de certitudine se pune pe baza acestei examinari. Literatura de specialitate impune obligatoriu aceasta interventie, dar as dori sa stiu daca cineva a facut acest lucru si cum a decurs, respectiv daca a omis cistografia si cu timpul a scapat de infectie, aceasta fiind vindecabila cu timpul nefiind obligatoriu ca cel mic sa aiba vreo malformatie renala. Mentionez ca infectiile urinare la baieti se pot asocia cu aceste malformatii. Va multumesc pentru timpul acordat.
cerasela72
Draga Blanka eu i-am facut baiatului meu cistografiein urma cu ceva ani(6). E o interventie dureroasa si dificila mai ales pt.baietei dar trece.Doctora ,dupa un tratament pt. infectie urinara, ne-a spus ca e obligatoriu sa facem aceasta cistografie pt.siguranta copilului.Am facut-o , dar dupa aceea am facut si un tratament de imunizare contra infectiilor urinare.Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu numele tratamentului (noua ni l-a dat doctorita Ion Gabriela din sp.Gr.Alexandrescu)dar stiu sigur ca era un produs italienesc.Daca medicul te-a sfatuit sa-i faci cistografie , nu mai sta pe ganduri.Vorba aceea ce-i mai bun pt.copii nostri.Sanatate multa!
Blanka
QUOTE(cerasela72 @ Apr 18 2007, 05:41 PM) *
Draga Blanka eu i-am facut baiatului meu cistografiein urma cu ceva ani(6). E o interventie dureroasa si dificila mai ales pt.baietei dar trece.Doctora ,dupa un tratament pt. infectie urinara, ne-a spus ca e obligatoriu sa facem aceasta cistografie pt.siguranta copilului.Am facut-o , dar dupa aceea am facut si un tratament de imunizare contra infectiilor urinare.Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu numele tratamentului (noua ni l-a dat doctorita Ion Gabriela din sp.Gr.Alexandrescu)dar stiu sigur ca era un produs italienesc.Daca medicul te-a sfatuit sa-i faci cistografie , nu mai sta pe ganduri.Vorba aceea ce-i mai bun pt.copii nostri.Sanatate multa!

Multumesc Cerasela pentru raspuns. Baietelului tau la ce varsta i-au facut cistografia si rezultatul cum a fost? I-au depistat vreo malformatie sau a fost doar o simpla infectie urinara care sub tratament s-a rezolvat? Imunizarea a avut loc cu Bronhovaxom eventual? Dupa imunizare a mai recidivat infectia? Iti multumesc din nou si iti cer scuze pentru intrebarile multe pe care ti le pun dar pentru mine conteaza foarte mult experientele altora.
cerasela72
Draga mea , baiatul meu a avut infectia urinara la 4 ani .A fost o infectie cu un germene specific fetitelor luat din gradinita si de aceea dr.a cerut cistografia.Multumim lui D-zeu ca a trecut cu antibiotic (ciprofluxacin-1 gr la 24 de ore pe branula) si dupa aceea am facut acel tratament de imunizare dar imi pare rau ca nu-mi amintesc numele .Erau niste sticlute si am luat 10 zile cate 1 /zi.Bronhovaxomul este pt.imunizare nas, gat urechi(ce tine de ORL) adica raceli.Te pup!
Blanka
QUOTE(cerasela72 @ Apr 19 2007, 05:08 PM) *
Draga mea , baiatul meu a avut infectia urinara la 4 ani .A fost o infectie cu un germene specific fetitelor luat din gradinita si de aceea dr.a cerut cistografia.Multumim lui D-zeu ca a trecut cu antibiotic (ciprofluxacin-1 gr la 24 de ore pe branula) si dupa aceea am facut acel tratament de imunizare dar imi pare rau ca nu-mi amintesc numele .Erau niste sticlute si am luat 10 zile cate 1 /zi.Bronhovaxomul este pt.imunizare nas, gat urechi(ce tine de ORL) adica raceli.Te pup!

Iti multumesc Cerasela pentru raspuns. Urovaxom am vrut sa scriu, dar cu doi baieti care trag de tine, mai faci greseli. Oricum iti multumesc din nou.
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.