Sectiune a roportal.ro
Ajutor - Cautare - Membri - Calendar
Versiune completa: Baita La Bebelusi
UtileCopii Forum. Utile Despre Copii > Bebelusi si copii > Bebelusi
Pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
emily_pita
poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.
shama
QUOTE(emily_pita @ Apr 10 2007, 09:13 PM) *
poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.

Se recomanda baie zilnica la bebelusi si in spital si de catre pediatrii - din mai multe motive: phul pielii, formarea unui obicei, doarme mai bine dupa baie, masajul. Dar eu nu i-am facut baie zi de zi si nu s-a intimplat nimic. Al meu s-a nascut in noiembrie 2005 cind iarna a fost friguroasa mai ales dupa decembrie, ianuarie si era cam frig si in casa - in plus, cind il bagam in apa plingea pina vomita, asa ca am preferat sa nu chinui copilul zi de zi cu baia doar ca exista ideea asta fixa. Acum e totusi destul de cald si merge sa-l speli mai des, e adevarat. Te sfatuiesc, insa, sa incerci sa eviti sa uzi la baie prea mult zona buricului pina cind acesta se vindeca.
Acum, la noi, situatia e inversa, urla de ne stie tot blocul cind il scoatem din baie.
simina
QUOTE(emily_pita @ Apr 10 2007, 09:13 PM) *
poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.


Da,e indicat,dar cu atentie la buric,sa nu se ude.Pana cade buricul,poti sa il speli pe bucatele,cu un tampon,pe tot corpul ,insistand cu apa in locurile unde se freaca piele pe piele:sub brat,la ceafa,la toate cutele,dupa urechi,etc,pentru ca el transpira foarte mult si sa-i pui apoi hainute curate intotdeauna.
Mai ai grija ca temperatura din incapere sa fie cam de 25 grade,ca sa nu raceasca.
AdeDia
Si eu am incercat sa le fac baita cit mai des dar daca intr-o zi m-am simtit rau sau nu am reusit sa le fac baita nu s-a intimplat absolut nimic.Totdeauna dupa baita bb se odihnesc mai bine si sunt mai linistiti.Prin baita se curata si pielea.Eu in apa de baita le puneam putin hipermangan este bun dezinfectant si intr-adevar ai grija cu buricul pina se vindeca.Succes tzuc.gif
simina
Pentru buric,e bun baneocinul,ca imediat se usuca si ramane si frumos cicatrizat,chiar daca se uda un pic la baie.
shama
QUOTE(AdeDia @ Apr 10 2007, 09:45 PM) *
Si eu am incercat sa le fac baita cit mai des dar daca intr-o zi m-am simtit rau sau nu am reusit sa le fac baita nu s-a intimplat absolut nimic.Totdeauna dupa baita bb se odihnesc mai bine si sunt mai linistiti.Prin baita se curata si pielea.Eu in apa de baita le puneam putin hipermangan este bun dezinfectant si intr-adevar ai grija cu buricul pina se vindeca.Succes tzuc.gif

Ehe, AdeDia, nu se mai gaseste hipermanganatul de potasiu in farmacii, daca-i stii de cind caut. ERa foarte bun pentru multe. Nici nu stiu ce-l inlocuieste. Si apropo de baie, am uitat sa mentionez ca nu am folosit la baie niciodata sapun, ci doar sampon Sanosan si pt corp si pt par. Asta am invatat-o in spital.
AdeDia
QUOTE(shama @ Apr 10 2007, 09:54 PM) *
Ehe, AdeDia, nu se mai gaseste hipermanganatul de potasiu in farmacii, daca-i stii de cind caut. ERa foarte bun pentru multe. Nici nu stiu ce-l inlocuieste. Si apropo de baie, am uitat sa mentionez ca nu am folosit la baie niciodata sapun, ci doar sampon Sanosan si pt corp si pt par. Asta am invatat-o in spital.

Pacat era fff bun eu faceam spalaturi dupa ce-am nascut mai ales cu baiatul ca am avut epiziotomie 5 copcii si m-a ajutat f. mult.De curiozitate o sa intreb si la noi in farmacii.Am citeva prietene si o sa le intreb pe ele smile.gif
danna68
smile.gif buna Emily bine ai venit sa-ti traiasca bebitul...nici eu nu am respectat reteta de baita zilnica...mai ales ca noua ne-a interzis medicul la inceput baita ca am avut probleme la buric...s-a vindecat destul de greu...apoi iarna e destul de frig sa speli copilul in fiecare zi...vara e altceva...chiar indicat...praf mult si transpiratie... acum e cald afara deci nu vei avea probleme cu baita bebelusului... tzuc.gif
Alexandrina
QUOTE(emily_pita @ Apr 10 2007, 09:13 PM) *
poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.




da si eu i-am facut baita zilnic pana pe la 4-5 luni. cateodata mai scapam 1 zi, dar in general da, ii faceam in fiecare zi...


VALERIA OANA
Si eu i-am facut baie in fiecare zi lui Claudiu dupa ce l-am adus de la maternitate. Mai ales ca ii cazuse buricul din maternitate si nu au mai fost probleme. Mai mult, se obisnuise atat de mult cu baita de seara, incat la ora 20.00, incepea sa chiraie (era fraier, nu stia sa planga) si se potolea cand il bagam in cada.
emily_pita
va multumesc pentru raspunsuri. sanatate la bebei.
danna68
QUOTE(emily_pita @ Apr 11 2007, 12:53 PM) *
va multumesc pentru raspunsuri. sanatate la bebei.

smile.gif multumim la fel si tie sper ca te-am ajutat cumva... tzuc.gif tzuc.gif tzuc.gif
mumu74
QUOTE(emily_pita @ Apr 10 2007, 09:13 PM) *
poate cineva sa-mi spuna daca este necesar sa speli bebelul dupa 2 zile de la nastere, in fiecare zi?asa mi-a recomandat medicul.

Cand m-am intors de la maternitate, i-am facut baitza zilnic, chiar daca nu-i cazuse buricelul. Il tamponam cu un prosop uscat, iar cand i-a cazut am folosit Betadina - este o soluti cu ceva iod, bun cicatrizant si nu ustura. L-am folosit eu inainte, iar la nastere - cezariana am folosit iar si e f buna. I-a trecut rana cam in 3 zile, dar presupun ca depinde de la BB la BB. Dupa ce i-a cazut buricelul am legat-o cu o fasha elastica, care sa mentina pe loc o compresa sterila pe care puneam Betadina.
CLAU_DITZA23
QUOTE(shama @ Apr 10 2007, 09:34 PM) *
Se recomanda baie zilnica la bebelusi si in spital si de catre pediatrii - din mai multe motive: phul pielii, formarea unui obicei, doarme mai bine dupa baie, masajul. Dar eu nu i-am facut baie zi de zi si nu s-a intimplat nimic. Al meu s-a nascut in noiembrie 2005 cind iarna a fost friguroasa mai ales dupa decembrie, ianuarie si era cam frig si in casa - in plus, cind il bagam in apa plingea pina vomita, asa ca am preferat sa nu chinui copilul zi de zi cu baia doar ca exista ideea asta fixa. Acum e totusi destul de cald si merge sa-l speli mai des, e adevarat. Te sfatuiesc, insa, sa incerci sa eviti sa uzi la baie prea mult zona buricului pina cind acesta se vindeca.
Acum, la noi, situatia e inversa, urla de ne stie tot blocul cind il scoatem din baie.

Doamne asta cu urlatu cand ai scoti din baie ma termina imi vine sa nui mai spal chiar si in seara asta am avut spectacol nu mai pot dupa cei scot din apa imi mai trebuie o ora sai linistesc lesina de plans!!!eu le-am facut baita in fiecare seara adica baita in adevaratul sens al cuvintului nu le-am ferit buricul nu le-am ferit nimic,si nu au patit nimic!!Acum am mai rarit baitele ca ma dispera ce se petrece dupa. crybaby.gif
claudiaaa
QUOTE(Alexandrina @ Apr 10 2007, 10:37 PM) *
da si eu i-am facut baita zilnic pana pe la 4-5 luni. cateodata mai scapam 1 zi, dar in general da, ii faceam in fiecare zi...

te rog spune-mi alexandrina,daca bebelusul meu are 8 luni mai este necesara baita in fiecare seara?
cristinamocica
QUOTE(claudiaaa @ May 7 2007, 04:49 PM) *
te rog spune-mi alexandrina,daca bebelusul meu are 8 luni mai este necesara baita in fiecare seara?

Nu mai este necesar sa-i faci baie zilnic. Eu le fac de la 5 luni la 2 zile, uneori chiar la 3. Asta in functie de cum sunt de agitati. Iar dupa baie noi nu avem probleme cu plansul.
mumu74
QUOTE(cristinamocica @ May 8 2007, 12:06 PM) *
Nu mai este necesar sa-i faci baie zilnic. Eu le fac de la 5 luni la 2 zile, uneori chiar la 3. Asta in functie de cum sunt de agitati. Iar dupa baie noi nu avem probleme cu plansul.

Sunt stresanta, nu? unde postezi tu, hop si eu! biggrin.gif
Ce sa-ti fac daca esti "veterana" cu copii de 8 luni? Si eu ma gandeam sa raresc baita...
Chiar nu gasesti explicatia pt ce plang cand ii scoti? Adica, inteleg ca le place, dar... Asa au facut dintotdeauna?
danna68
QUOTE(mumu74 @ May 8 2007, 12:12 PM) *
Sunt stresanta, nu? unde postezi tu, hop si eu! biggrin.gif
Ce sa-ti fac daca esti "veterana" cu copii de 8 luni? Si eu ma gandeam sa raresc baita...
Chiar nu gasesti explicatia pt ce plang cand ii scoti? Adica, inteleg ca le place, dar... Asa au facut dintotdeauna?

smile.gif tocmai a spus ca nu au probleme cu plansul...dar noi da...de ce?... 1. ii place in apa...2. ii place dezbracata si 3. nu-i place deloc sa o imbraci... nici macar cand plecam afara ...partea cu imbracatul e jale doh.gif biggrin.gif
mumu74
Scuze! m-am grabit la citit!
danna68
QUOTE(mumu74 @ May 8 2007, 12:25 PM) *
Scuze! m-am grabit la citit!

biggrin.gif si raspunsul meu nu este bun?... biggrin.gif
cristinamocica
QUOTE(mumu74 @ May 8 2007, 12:12 PM) *
Sunt stresanta, nu? unde postezi tu, hop si eu! biggrin.gif
Ce sa-ti fac daca esti "veterana" cu copii de 8 luni? Si eu ma gandeam sa raresc baita...
Chiar nu gasesti explicatia pt ce plang cand ii scoti? Adica, inteleg ca le place, dar... Asa au facut dintotdeauna?

Nu esti stresanta. Imi dau seama ca azi avem amandoua copii cuminti in acelasi timp. E de bine nu? hug.gif
mumu74
QUOTE(cristinamocica @ May 8 2007, 12:28 PM) *
Nu esti stresanta. Imi dau seama ca azi avem amandoua copii cuminti in acelasi timp. E de bine nu? hug.gif

E super! Doarme de 2 ore... dar mi-a tinut discursuri de la 7.30 dimineata...
cristinamocica
QUOTE(mumu74 @ May 8 2007, 12:36 PM) *
E super! Doarme de 2 ore... dar mi-a tinut discursuri de la 7.30 dimineata...

Ai mei tocmai s-au trezit....
Cred ca va las... tzuc.gif
mumu74
Ce ti-e si cu copii astia... Pana aum, BBlushei mele i-a placut baita, dar de cateva zile plange cand o pun in cadita. Nu inteleg de la ce s-a speriat?! Apa nu a fost firbinte, nu a "baut" din cadita mai mult decat de obicei, folosesc acelasi tip de sapun, sampon si spuma de baie... Oare se poate intampla sa nu-i mai placa, asa, fara motiv? sad.gif
simina
QUOTE(mumu74 @ May 10 2007, 11:49 PM) *
...dar de cateva zile plange cand o pun in cadita. Nu inteleg de la ce s-a speriat?...

Poate are vreo bubita pe undeva si o ustura...sau o fi iritata.Cerceteaz-o ca doar nu o plange degeaba.Sau e ,,mare" si au inceput scandalurile specifice varstei?La noi se aude de la vecini,cand se apuca bebeii de urlat in baie,si nici nu stiu de ce,uneori.
mumu74
QUOTE(simina @ May 11 2007, 12:52 PM) *
Poate are vreo bubita pe undeva si o ustura...sau o fi iritata.Cerceteaz-o ca doar nu o plange degeaba.Sau e ,,mare" si au inceput scandalurile specifice varstei?La noi se aude de la vecini,cand se apuca bebeii de urlat in baie,si nici nu stiu de ce,uneori.

Adevarul e ca e putin iritata la păsă ... nu m-am gandit! O sa incerc s-o dau cu unguent inainte de baita ca sa nu aiba contact cu apa... Sa vedem!
Merci! tzuc.gif
simina
Incearca sa-i faci apa mai putin calda decat de obicei pana ii trece...poate nu o mai deranjeaza.
danna68
QUOTE(mumu74 @ May 11 2007, 01:05 PM) *
Adevarul e ca e putin iritata la păsă ... nu m-am gandit! O sa incerc s-o dau cu unguent inainte de baita ca sa nu aiba contact cu apa... Sa vedem!
Merci! tzuc.gif

SAU foloseste un gel de spalat cu PH neutru...fara sapun...nu ustura...nu o d-ai cu bephantene?sanatate frumoasei tzuc.gif
mumu74
QUOTE(danna68 @ May 11 2007, 01:09 PM) *
SAU foloseste un gel de spalat cu PH neutru...fara sapun...nu ustura...nu o d-ai cu bephantene?sanatate frumoasei tzuc.gif

Am un sapun super fain! Cu Bephantene nu se vede nici o imbunatatire... la inceput, la iritatiile minore a mers foarte bine, acum... poate e mai acid pipi?!?! si s-a iritat mai rau. Folosesc Elocom si are efect instantaneu! Dar si la asta sunt ceva interdictii. Cine vrea sa foloseasca, sa citeasca instructiunile...
mumu74
Alt strigat de ajutor... Help! help! biggrin.gif
Caut de ceva vreme niste jucarioare pt cadita, sa pluteasca, se se miste, nu stiu, ceva... Dar nu am gasit pt BB asa mic. Toate sunt pt varste mari. Adevarul e ca jucariile care le-am gasit ar fi greu de manevrat de un BB mic.
Vreau o ratusca de cauciuc! Unde sunt ratustele? Au plecat la Polul Nord???
danna68
QUOTE(mumu74 @ May 12 2007, 11:29 PM) *
Alt strigat de ajutor... Help! help! biggrin.gif
Caut de ceva vreme niste jucarioare pt cadita, sa pluteasca, se se miste, nu stiu, ceva... Dar nu am gasit pt BB asa mic. Toate sunt pt varste mari. Adevarul e ca jucariile care le-am gasit ar fi greu de manevrat de un BB mic.
Vreau o ratusca de cauciuc! Unde sunt ratustele? Au plecat la Polul Nord???

am eu un set dar cum sa ti-l d-au? sad.gif tzuc.gif tzuc.gif o mama cu 3 pui...
mumu74
QUOTE(danna68 @ May 12 2007, 11:34 PM) *
am eu un set dar cum sa ti-l d-au? sad.gif tzuc.gif tzuc.gif o mama cu 3 pui...

crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
De unde ai asa ceva?... m-au disperat cautarile astea! Deja e o obsesie! In fiecare magazin in care intru, caut raftul pt BB sau cu jucarii si iau la puricat tot ce gasesc...
danna68
QUOTE(mumu74 @ May 12 2007, 11:38 PM) *
crybaby.gif crybaby.gif crybaby.gif
De unde ai asa ceva?... m-au disperat cautarile astea! Deja e o obsesie! In fiecare magazin in care intru, caut raftul pt BB sau cu jucarii si iau la puricat tot ce gasesc...

smile.gif le-a primit nu stiu de unde sunt dar unul este sigilat ca nu am nevoie de 2 dar tu nu esti din Bucuresti din cate stiu eu...
mumu74
QUOTE(danna68 @ May 12 2007, 11:42 PM) *
smile.gif le-a primit nu stiu de unde sunt dar unul este sigilat ca nu am nevoie de 2 dar tu nu esti din Bucuresti din cate stiu eu...

Nu! Din pacate...
Ca acum as fi avut ratuste bananab.gif bananab.gif bananab.gif !!!
danna68
QUOTE(mumu74 @ May 12 2007, 11:43 PM) *
Nu! Din pacate...
Ca acum as fi avut ratuste bananab.gif bananab.gif bananab.gif !!!

doh.gif biggrin.gif AI AUZIT CUMVA DE POSTA?... biggrin.gif 1_3ani.gif 1_3ani.gif 1_3ani.gif PTTR? biggrin.gif
mumu74
QUOTE(danna68 @ May 12 2007, 11:48 PM) *
doh.gif biggrin.gif AI AUZIT CUMVA DE POSTA?... biggrin.gif 1_3ani.gif 1_3ani.gif 1_3ani.gif PTTR? biggrin.gif

Serios? Chiar vrei sa-mi trimiti pachet? Nu e prea mare deranjul? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
danna68
QUOTE(mumu74 @ May 13 2007, 12:02 AM) *
Serios? Chiar vrei sa-mi trimiti pachet? Nu e prea mare deranjul? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

smile.gif nu este nici un deranj vorbim pe mess sa iei adresa de la Oana...si vb luni pe mess smile.gif
mumu74
QUOTE(danna68 @ May 13 2007, 12:04 AM) *
smile.gif nu este nici un deranj vorbim pe mess sa iei adresa de la Oana...si vb luni pe mess smile.gif

OK! S-a facut! Merci! tzuc.gif bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif
Mih@ela
QUOTE(mumu74 @ May 13 2007, 12:05 AM) *
OK! S-a facut! Merci! tzuc.gif bouncy.gif bouncy.gif bouncy.gif

biggrin.gif Parca vad ca nici nu o sa iti bage in seama ravnita ratusca! liwlol.gif liwlol.gif hug.gif
mumu74
QUOTE(Mih@ela @ May 13 2007, 12:21 AM) *
biggrin.gif Parca vad ca nici nu o sa iti bage in seama ravnita ratusca! liwlol.gif liwlol.gif hug.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Ar fi frumos sa mi-o arunce-n cap! "Na! sa te saturi!" laugh.gif
danna68
QUOTE(mumu74 @ May 13 2007, 12:26 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Ar fi frumos sa mi-o arunce-n cap! "Na! sa te saturi!" laugh.gif

liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif TE JOCI TU CU EA SI REZOLVI PROBLEMA liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Mih@ela
QUOTE(mumu74 @ May 13 2007, 12:26 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif
Ar fi frumos sa mi-o arunce-n cap! "Na! sa te saturi!" laugh.gif

liwlol.gif liwlol.gif Hai ca chiar m-ai binedispus!Serios! hug.gif
Anca74
O sa-i placa ratustele. O sa faca baita de placere cu mac mac si cu mamica lor! bouncy.gif bouncy.gif
mumu74
QUOTE(Mih@ela @ May 13 2007, 12:31 AM) *
liwlol.gif liwlol.gif Hai ca chiar m-ai binedispus!Serios! hug.gif

biggrin.gif Da! E chiar hilar! Ma si imaginez cu parul ud "zdrente" - nu mai vorbesc de haine - si cu o ratusca galbena in varful capului! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Sa mori, nu alta!
Acum nu-mi mai fac probleme; ce a fost, i-a trecut ca nu mai plange la baie! Ce usor uita copiii! biggrin.gif
danna68
QUOTE(mumu74 @ May 14 2007, 01:46 PM) *
biggrin.gif Da! E chiar hilar! Ma si imaginez cu parul ud "zdrente" - nu mai vorbesc de haine - si cu o ratusca galbena in varful capului! liwlol.gif liwlol.gif liwlol.gif Sa mori, nu alta!
Acum nu-mi mai fac probleme; ce a fost, i-a trecut ca nu mai plange la baie! Ce usor uita copiii! biggrin.gif

smile.gif de ce nu ai intrat pe mess?... smile.gif parca asa reamasese stabilit? tzuc.gif
mumu74
QUOTE(danna68 @ May 14 2007, 03:30 PM) *
smile.gif de ce nu ai intrat pe mess?... smile.gif parca asa reamasese stabilit? tzuc.gif

Am intrat, i-am cerut Oanei adresa ta si... nimic, iar acum e offline... mirelamiiler@yahoo.com
kim
E nenorocire īn baie cīnd Aris e īn mediul lui... Cu greu īl scot de-acolo jucaus.gif Plus că şi eu ies leoarcă de parcă facem baie īmpreună inger.gif
danna68
deja s-a obisnuit cu dusul chiar ii place ...gata suntem fete mari facem baita in cada biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
cristinamocica
De o saptamana facem baita in cada ca nu ne mai ajunge cadita de plastic. Acolo se simt in largul lor si au din toate cele, ca atunci cand iesim noi din baie zici ca am facut inundatie.
ioy
De vreo trei zile pleoscaim in apa si udam peretii, udam pe Mami, udam pe Tati, udam pe jos biggrin.gif .
Deocamdata facem baita in camera...Baia noastra este destul de mica si nu stiu cum ne vom descurca... doh.gif La cat timp ati trecut la baita din baie?
Aceasta este o versiune "lo-fi" a continutului principal. Pentru a vizualiza versiunea completa, cu mai multe informatii, formate si imagini, va rugam sa dati clic aici.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.